top of page

MEME BÜYÜTME

      Büyük ve diri göğüsler, kadınların özgüveni arttırır. Ayrıca  kıyafet seçiminde özgürlük ve güven yaratır. Ancak kadınların çoğu ideal ölçülerde göğüslere sahip olmadıklarını düşünürler.. Özellikle küçük göğüslü  ya da hiç göğsü olmayan kadınlar kendilerini yetersiz ve mutsuz hissederler.

   Meme büyütmek için günümüzde en sık kullanılan yöntem silikon protez ile meme büyütme ameliyatıdır. Kullanılan protezler Amerikan sağlık bakanlığı onaylı, garantili ve değiştirilmesi gerekmeyen özelliktedir. Silikon protezler içlerinde akıllı jel dediğimiz hafızalı bir jel mevcuttur. Silikon çok nadir olarak patlasa, kesilse ya da delinse dahi içeriği dışarıya akmamaktadır.

1111.jpg

       Göğüs protezi taktırmış kişiler hamile kalabilir, süt verebilirler. En büyük avantajı ise göğüsler istenilen boyut ve formda büyütülebilir, elde edilen sonuç ise uzun yıllar kalıcıdır. Güzel bir meme için şu, yada bu boyut idealdir demek doğru olmaz. İdeal meme boyutu kişiye özel bir kavramdır, kişinin kilo, boy, omuz ve kalça genişliği ile ilgili bir ölçüdür. Ayrıca kişinin kendi görüşleri de ideal meme boyutuna karar vermede önemlidir. En iyi sonuç kişiye özel planlama ile elde edilir. Göğüs büyütme ameliyatı olacak kişiyi iyi dinlemek, anlamak ve kişi ile beraber karar vermek en doğru sonuç için mutlak yoldur.

     Göğüsleri büyük göstermek için kullanılan içi dolgulu sütyenler hem doğal gözükmemekte hem de mevcut göğüs yapısına zarar verebilmektedir. Bunları kullanmak yerine kalıcı çözümlere yönelmek gereklidir. Bu sebeple sağlıksız seçimler yapmak yerine göğüs büyütme operasyonu ile istenilen göğüs boyutuna kavuşabilirsiniz.

       Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikonlar

  • Damla silikon (alt kısmına dolgunluk verir)

  • Yuvarlak silikon (üst kısma dolgunluk verir)

 

      Damla silikon protezler meme şekline daha çok benzemekle birlikte  üst kısmı dar alt kısmı ise daha geniştir.Yuvarlak protezler taban çapları birbirine eşittir.Hastanın vücut yapısına göre protez seçiminin yapılması gerekir.

silikon-protez-cesitleri.jpg
Eski çalar saat

         Ameliyat süresi

    Meme büyütme ameliyatı ortalama 2 saat  sürmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyondan sonrası hastalar 1 gün hastanede misafir edilir. Ödem ve morarma ameliyat sonrasında oluşmaya başlar ve yaklaşık 3 hafta sonrasında öncesinde morluklar sonrasında ödemler geçer. Ameliyatın tekniğine göre meme altı kanalında, meme başında veya koltuk altında minik izler kalır. Protezin ihtiyaç halinde kas altı plana koyulması gibi durumlarda oluşan ağrılar ağrı kesiciler yardımıyla azaltılır. İş hayatınıza yaptığınız işle ilgili değişmekle birlikte Ameliyattan sonra yaklaşık 1 hafta sonra işinize ve sosyal hayatınıza dönersiniz.

             Ameliyat önce dikkat edilmesi gerekenler

       Herhangi bir enfeksiyonunuz mevcut ise bu ameliyat ertelenmelidir.  Yapılacak olan işlemin estetik amaçlı olduğunu asla unutmayın. Enfeksiyonunuz geçtiğinde sağlığınıza kavuştuğunuzda bu ameliyat yapılabilir. Sigara kullanımı ameliyattan 1 hafta önce kesilmeli ameliyat sonrasında minimun 2 hafta sigara içilmemelidir. Aspirin gibi ilaçlar kan sulandırıcı gıdalardan en az 1 hafta öncesinde bırakılmalı ancak başka sağlık sorunu nedeniyle bu ilaçları kullanmak zorundaysanız bu durumu hekiminiz ile paylaşmalısınız.

İdrar ve kan tahlillerinizi ameliyat günü sabahı mutlaka yanınızda getirmeniz gereklidir.

 

          Hazırlık ve Planlama Aşamaları

 

      Ameliyat öncesinde hekiminiz sizden meme ultrasounu veya  mamografi tetkiki ister. Aile geçmişinde meme veya yumurtalık kanseri olup olmadığı hekiminize bildirmeniz gerekir. Operasyon planlanması ve tekniği her hasta özgü olarak belirenir. Cilt yapısı hastanın beslenme alışkanlıkları memelerin simetrisi hastanın beklentileri gibi faktörler değerlendirilir. Planlama ne kadar iyi yapılırsa  operasyon başarı şansı o kadar yüksek olacaktır. Nitekim hasta ile doktor arasında güvene dayalı bir iletişimi oluşturmak için hastanın aklındaki tüm sorular cevaplandırılmalı beklentileri değerlendirilmelidir. Ameliyat tarihi belirlenir.

 

         Ameliyatı Sonrası

 

        Ameliyat sonrası bir refakatçini olması sizi hem psikolojik olarak rahatlatır hemde ihtiyaçlarınız daha kolay giderirsiniz. Ameliyattan çıktıktan sonra kanama(hematom) önlenmesi için dren denen minik hortumlarınız her iki memenizde olabilir. Bunlar ameliyatı takip eden diğer günde ya da doktorunuzun uygun gördüğü zamanda çıkarılabilir. Ortalama 3-4 Gün sonunda banyo yapabilirsiniz, dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerini aldırmanıza gerek yoktur. Dikişlerin alınması gerektiği durumlarda hekiminiz sizibilgilendirir. Ameliyattan 1 gün sonra taburcu olabilirsiniz. Morarma ve ödem oluşması normaldir ve geçicidir. Ödemin oluşmasını en aza indirmek için hekiminizin önereceği özel korse sütyenler kullanılacak. Ameliyat sonrasında başlangıçte göğüsleriniz fazla büyük görünebilir sabırlı olmanız gereklidir yaklaşık 3 hafta içerisinde ödemlerin azalması ile birlikte istediğiniz büyüklüğe gelecektir. Hekimiz önermediği sürece spor ve egzersizlerden uzak durup vücudunuzun iyileşmesi için ona zaman vermelisiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun ve kontrolleriniz aksatmayın. Beslenmenize dikkat edin, sigara ve alkolden uzak durun.

bottom of page