top of page

YÜZ GERME

    Yüz germe (yüz gençleştirme) ameliyatları, yüz ve boyunda yaşlanmayla oluşan bir takım bulguları düzeltmek için yapılan cerrahi girişimlerdir. Yaş ilerledikçe yüzün deri ve kaslarında bir gevşeme, elastikiyet kaybı ve yıpranma süreci başlar. Yüz germe ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi kaş kaldırma, vakumla yağ alma, göz kapağı ameliyatları ve burun ameliyatıyla birlikte de gerçekleştirilebilir. Yüz germe ameliyatları için en ideal olanlar, yüzünde ve boynunda gevşemenin başladığı, fakat hala deri elastikiyetinin ve kemik yapılarının yerinde olduğu alanlardır. Yüz germe ameliyatları her kişi için bir değerlendirme sonucunda planlanacak detayları içerir. Yüz germe ameliyatı kişiye özeldir. En iyi yüz germe ameliyatı adayları, yüzde ve boyunda sarkmalar görülen ancak deri elastisitesine sahip ve kemik yapısı iyi tanımlanan hastalardır. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

yüz germe.jpg

        Bu ameliyatlar yaşlanmayı durduran ameliyatlar olmamakla birlikte; derinin ve deri altındaki daha derin dokuların, toparlanması ve gerilmesi ile yüzün daha genç bir görünüm almasını sağlayan ameliyatlardır.

       Hasta ameliyattan her iki kulak arkasında dren denen kirli kanın dışarı atıldığı hortumlarla çıkar bu hortumları sadece hekim ve sağlık personeli çıkarabilir. Bu hortumlara dikkat edilmesi gereklidir. Ameliyat sonrasında yüz korsesi takılır ve minimum 1.5 ay takılır. Yara iyileşmesi açısından pansumanlar yapılmalı ve dikişler hekim tarafından değerlendirildikten sonra alınmalıdır. Banyonun ne zaman yapılacağı ne zaman yaramıza su temas edeceği hekim tarafından size bildirilecektir. Ameliyat sonrası mümkün olduğunda mimik hareketlerini yapmaktan kaçınılmalıdır. Doktorunuzun izni olmadan alkol kullanılmamalı sigara içilmemelidir. Doktorunuzun önerdiği kontrol zamanlarınızı aksatmamalısınız. Hekiminizin önerdiği ilaçları önerilen şekilde kullanmalısınız.

bottom of page